W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

200. rocznica urodzin Juliusza Słowackiego

2009.09.18. 13:54

W 2009 r. mija dwusetna rocznica urodzin Juliusza Słowackiego, jednego z najwybitniejszych poetów polskich, dramatopisarza, historiozofa, epistolografa, także mistyka i żarliwego patrioty.

Poeta nastrojów, człowiek o bogatej wyobraźni poetyckiej, mistrz słowa, w swoich czasach zawsze o dwa kroki za opromienionym sławą Adamem Mickiewiczem, został odkryty na nowo w Młodej Polsce i dwudziestoleciu międzywojennym. Autor pięknych liryków, nierzadko o charakterze mistycznym, z elementami orientalnymi (Rozłączenie, Hymn o zachodzie słońca, Testament mój, Paryż, Duma o Wacławie Rzewuskim, W pamiętniku Zofii Bobrówny, Smutno mi, Boże), wierszy patriotycznych (Hymn, Oda do wolności), dramatów (Kordian, Balladyna, Lilla Weneda, Mazepa, Fantazy), poematów (Anhelli, Ojciec zadżumionych, Wacław, Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu), powieści poetyckich (Żmija, Mindowe, Maria Stuart) oraz licznych pieśni. Doceniając dorobek literacki, Sejm Rzeczpospolitej Polski ogłosił bieżący rok rokiem Juliusza Słowackiego.

Dom i bliscy

Juliusz Słowacki urodził się 4 września 1809 r. w Krzemieńcu na Wołyniu w rodzinie inteligenckiej. Ojciec poety, Euzebiusz Słowacki - historyk literatury, dramatopisarz i tłumacz, był profesorem literatury w słynnym Liceum Krzemienieckim, a następnie w 1811 r. objął katedrę wymowy i poezji na Uniwersytecie Wileńskim. Zmarł w 1814 r. Wychowaniem syna zajęła się matka, kobieta wykształcona, rozmiłowana podobnie jak ojciec w poezji klasycznej, Salomea z Januszewskich, która w 1818 r. ponownie wyszła za mąż za doktora Augusta Bécu. Dom wywarł wpływ na wychowanie i wykształcenie poety. Matka była jego największym przyjacielem, doradcą i powiernikiem, miłością życia. Juliusz Słowacki wzrastał w środowisku elity intelektualnej Krzemieńca i Wilna. Wybrał jednakże studia praktyczne, prawo. Po ukończeniu studiów wyjechał do Warszawy, by tam rozpocząć pracę jako aplikant w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Następnie pracował w Biurze Dyplomatycznym Rządu Narodowego.

Emigracja

W niewyjaśnionych okolicznościach wyjechał w marcu 1831 r. na emigrację, najpierw do Drezna, a następnie Paryża i Londynu jako kurier dyplomatyczny Rządu Narodowego. Potem podróżował po Europie, często po to, żeby się spotkać z bliskimi, bo do kraju nie mógł już wrócić. Przebywał więc w Szwajcarii, we Włoszech i w Grecji, wyjechał też na Bliski Wschód, by zwiedzić Egipt i Palestynę. W 1838 r. wrócił do Paryża, by osiąść tam na stałe. Pracował intensywnie, wydawał kolejne utwory, chcąc zasłużyć na miano poety narodowego jak Adam Mickiewicz. W Paryżu odżyły animozje między tymi dwoma wieszczami. Słowacki nie mógł wybaczyć Mickiewiczowi tego, że w złym świetle przedstawił jego ojczyma Augusta Bécu w III części Dziadów (postać Doktora). Toczono spory, który z nich jest lepszy. Urządzano w tym celu wieczory, na których obaj poeci improwizowali na zadane tematy. Spór ten nigdy nie został rozstrzygnięty, gdyż obaj mieli swoich zagorzałych zwolenników. Nigdy jednak za życia Słowacki nie zdobył sławy Mickiewicza. Nie zaznał także szczęścia osobistego, bo wszystkie jego miłości były nieszczęśliwe. Tylko matka odwzajemniała mu się miłością bezgraniczną i bezinteresowną. Przez całe życie korespondował z nią, a listy do niej są do dziś przykładem pięknej sztuki epistolarnej. Niemal całe życie chorował na gruźlicę. Zmarł w Paryżu w 1849 r. Jego prochy zostały przewiezione do Polski w 1927 r. i złożone obok prochów Adama Mickiewicza na Wawelu.

Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC)

Poczta Polska włączyła się do obchodów 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego, wprowadzając do obiegu znaczek z podobizną poety na tle gałązki wawrzynu - symbolu sławy. Na kopercie FDC widnieje przygotowana na setną rocznicę urodzin poety litografia z 1909 r. wykonana w pracowni Karola Kranikowskiego, przedstawiająca postaci z utworów jubilata. Kopertę opatrzono datownikiem okolicznościowym zawierającym faksymile podpisu wieszcza, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Podstawowe dane emisji:

autorka projektu:Marzanna Dąbrowska
ilość znaczków:1
wartość:1,55 zl
nakład:400.000 szt.
technika druku:rotograwiura
format znaczka:43 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 6 szt. znaczków
data obiegu:31 sierpnia 2009 r.

źródło: Poczta Polska

Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij