W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

750. rocznica lokacji Krakowa

2007.05.22. 17:05, ostatnia aktualizacja 2007.06.17. 22:34

Z okazji jubileuszu 750-lecia lokacji miasta Krakowa Poczta Polska prezentuje nowy znaczek, którego emisja jest jednym z elementów ogólnopolskich obchodów święta naszej dawnej stolicy.

Lokacja - założenie nowego miasta lub wsi, ale również nadanie nowej formy przestrzennej i prawnej istniejącej już osadzie. W średniowieczu była to wieloletnia umowa pomiędzy właścicielem ziemi a tzw. zasadźcą, czyli sołtysem lub wójtem, który odpowiadał za realizację planu rozwoju osady.

Co na znaczku?

Na znaczku połączono najistotniejsze dla jubileuszu symbole miasta: jego serce, czyli Rynek Główny z lotu ptaka, fragment oryginalnego aktu lokacyjnego, który przechowywany jest w Archiwum Państwowym miasta Krakowa oraz kartusz herbowy.

Lokacja Krakowa

Kraków istniał prawdopodobnie już w VII/VIII wieku, początkowo rozwijał się jako siedziba władcy, a później również jako stolica biskupstwa. Nadanie przywileju lokacyjnego w roku 1257, za rządów księcia Bolesława Wstydliwego, przyczyniło się do rozkwitu miasta jako centrum handlu i rzemiosła. Wytyczony wówczas układ rynku i okolicznych ulic przetrwał do dziś. Sprowadzono osadników i nadano im liczne ulgi ułatwiające zagospodarowanie, powołano radę miejską, uregulowano zasady funkcjonowania cechów i bractw, zadbano też o otoczenie miasta murem obronnym. Oparta na tzw. prawie magdeburskim lokacja uczyniła z Krakowa królewskie miasto, stolicę europejską uznawaną za perłę światowego dziedzictwa kultury.

Koperta FDC

Na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu widnieje średniowieczna panorama miasta nadrukowana złotą farbą.

Datownik

Datownik stosowany w Urzędzie Pocztowym Kraków 1 zawiera znak graficzny Cracovia, którego bazą jest charakterystyczny układ Rynku Głównego i ulic miasta, wytyczonych na mocy aktu lokacyjnego.


Podstawowe dane emisji:

autor projektu:K. Sowiński
ilość znaczków:1
wartość:2.40 zł
nakład:1.000.000 sztuk
technika druku:staloryt i rotograwiura
format znaczka:51 x 31.25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 50 znaczków
data obiegu:29 maja 2007 r. *

* data na ilustracji na stemplu FDC jest nieaktualna.

źródło: Poczta Polska,
uzupełnienie: M.J.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij