W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Uzupełnienie do specjalizacji zn. nr PSZP - 623, 625 (Fi - 664, 666)


Ryc. 1.

W trakcie prac nad uzupełnieniami do "Podręcznika" (i) otrzymałem zbiorek znaczków wydanych w latach 50-tych. W tym miejscu składam serdeczne, podziękowania pod adresem tych wszystkich, którzy wspierają nas przy pracy nad Podręcznikiem. Przesyłka ta była o tyle ciekawa, iż zawierała znaczki drukowane na niekatalogowanych do tej pory odmianach papieru z niekatalogowaną perforacją. Mowa jest tu o znaczkach nr PSZP 623 i 625 (Fi 664 i 666). Znaczki te posiadają miarę ząbkowania 12 3/4 zamiast znanej i katalogowanej miary 12 1/2:12 3/4. Oczywiście rozpocząłem poszukiwania i zdobyłem dalsze pięć znaczków PSZP nr 623 z miarą 12 3/4. Po dokładnym zbadaniu tychże stwierdziłem, iż z taką miarą ząbkowania wyperforowano znaczki wydrukowane na następujących odmianach papierów:

  1. zn. nr PSZP 623 (Fi 664):
    • papier średni gładki o nierównym przeźroczu, tworzącym regularny wzór siatki,
    • papier średni gładki o przeźroczu jednolitym,
    • papier średni szorstki o przeźroczu jednolitym.

    Znaczki te pochodziły zarówno z abonamentu filatelistycznego (znaczek stemplowany z gumą) jak i z obiegu pocztowego;

  2. zn. nr PSZP 625 (Fi 666) z obiegu pocztowego (niestety, innego niż nadesłany z miarą ząbkowania 12 3/4 jeszcze nie znalazłem):
    • papier cienki (!) gładki o nierównym przeźroczu, tworzącym regularny wzór siatki.


Ryc. 2.

Podejrzewam, że istnieją egzemplarze "czyste", ale takich do tej pory nie ujawniono.

Jak z powyższego wynika, do specjalizacji znaczków tego wydania należy dopisać nie tylko ową miarę ząbkowania 12 3/4 lecz także papier, na jakim były drukowane. Dotychczas znane były znaczki wykonane na papierze średnim gładkim o nierównym przeźroczu, tworzącym regularny wzór siatki i o przeźroczu jednolitym. Teraz wiemy, że również na papierze średnim szorstkim i cienkim gładkim o nierównym przeźroczu, tworzącym regularny wzór siatki.

ryc. 1 - pokazuje egzemplarze o znanym do dziś ząbkowaniu 12 1/2:12 3/4.

ryc. 2 - pokazuje bezpośrednie porównanie znaczków: ze "starym" ząbkowaniem 12 1/2:12 3/4 na górze i z wyżej opisanym ząbkowaniem 12 3/4 na dole.

Adam Kielbasa-Schoeni


i Kielbasa-Schoeni A., Fołta St.: "Podręcznik specjalizowany znaczków polskich 1944-1999", "U Marka", Basel-Gliwice 2002.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij