W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Poczta i filatelistyka w Chełmży

2015.10.23. 13:54

W 2015 piśmiennictwo filatelistyczne wzbogaciło się o nowe wydawnictwo zwarte. Jest to opracowanie Mariana Dorawy, Poczta i filatelistyka w Chełmży. Wydawca Towarzystwo Przyjaciół Chełmży i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Prejsa w Chełmży. W tym miejscu należy wyrazić słowa uznania dla instytucji kultury, które potrafią docenić działalność w dziedzinie filatelistyki.

Autor, znany toruński filatelista w kontekście historii swojego rodzinnego miasta opracował zagadnienia związane z dziejami poczty w Chełmży. Ponadto na tle rozwijającego się w Toruniu od 1923 zorganizowanego ruchu filatelistycznego, opisał dzieje filatelistyki w Chełmży, ilustrując je walorami pocztowymi.

Poszczególne rozdziały są bogato ilustrowane, a na szczególną uwagę zasługuje opracowanie pod względem edytorskim. Zapewne przyczyniła się do tego też współpraca rodzinna, jako że przy opracowaniu komputerowym pomagała autorowi synowa, a syn wzorowo skanował ilustracje.

Warto też zwrócić uwagę na kontekst rodzinny zawarty przez autora we wstępie: „Szczególnie pragnę poświęcić to opracowanie pamięci mego dziadka Adama, który na przełomie wieków XIX i XX jako pocztylion z trąbką przewieszoną przez ramię, powoził dyliżansem, rozwożąc pocztę, przemierzał w obie strony szlak: Ciecholewy – Lipnica, w powiecie chojnickim, a po wycofaniu dyliżansów z eksploatacji, każdego dnia pokonywał niestrudzenie pieszo piaszczyste drogi w Borach Tucholskich, przynosząc mieszkańcom dobre lub złe wiadomości ze świata.”

Na końcu publikacji zamieszczono streszczenie w języku niemieckim w tłumaczeniu Joanny Musioł. Książka liczy 90 stron, wydana na kredowym papierze w pełnym kolorze.









Jerzy Bielawski

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij