W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Nowy numer "Historyczno-Badawczego Biuletynu Filatelistycznego"

2014.09.08. 10:28

Ukazał się kolejny numer "Historyczno-Badawczego Biuletynu Filatelistycznego" 2014 nr 1-4 (201-204). Opracowania w nim zamieszczone były prezentowane w formie referatów podczas XXI Konferencji Naukowej Polskiej Akademii Filatelistyki zorganizowanej zwyczajowo w Ciechocinku od 23 do 25 maja 2014 r. Konferencja przebiegała pod hasłem: Polacy i Polska w okresie I wojny światowej. Stulecie polskich zrywów, walk i sukcesów niepodległościowych.

Numer otwiera referat programowy autorstwa prof. Kazimierza Sztaby na temat wybranych problemów stojących przed Polską Akademią Filatelistyki po roku 2014. Prof. Jerzy Bartke, w nowej kadencji wiceprezes Prezydium PAF, tradycyjnie relacjonuje przebieg tegorocznej konferencji.

Spośród 26. wygłoszonych referatów drukujemy część opracowań stricte związanych z tematem wiodącym konferencji. Jerzy Gruszczyński w oparciu o swoją nową książkę (recenzja s. 50) zaprezentował działanie poczty

i korespondencję Polaków walczących w Kompanii Bajończyków w latach 1914-1915. Jerzy Bartke omówił wpływ wybuchu

I wojny światowej na działanie poczty na ziemiach polskich. Julian Auleytner natomiast scharakteryzował proces organizacji Poczty Polskiej po odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 roku. Andrzej Baranowski podczas konferencji zaprezentował i omówił stemple informacyjne stosowane na korespondencji jenieckiej podczas I wojny światowej. Z uwagi jednak na zbyt obszerny materiał ograniczyliśmy się do przedstawienia meritum omawianego zagadnienia. W dalszej części drukujemy artykuł Andrzeja Kłosińskiego, który omawia w nim odręczne kasowania znaczków i stemple prowizoryczne na przesyłkach z ziem wschodnich w latach 1919-1921. Andrzej Komorowski przedstawił historię poczty Postgebiet Ober-Ost, powołanej 15.stycznia 1916 z siedzibą w Kownie.

Z zakresu filatelistyki tematycznej drukujemy artykuł Ludwika Malendowicza, w którym autor podkreśla znaczenie starych przesyłek morskich dla eksponatów tematycznych. W ramach prac badawczych Stanisław Walisch omawia usterki moletowania form drukarskich polskich bloczków z lat 70.XX wieku. Na mało znany temat "wojen pocztowych" pisze Zofia Żukowska.

W stałym dziale naszego pisma znalazły się recenzje wydawnictw zwartych i ciągłych w opracowaniu Władysława Farbotki. W rubryce zatytułowanej NOTATNIK zamieściliśmy artykuł polemiczny Lwa Kołosowa - Rybczyńskiego, członka zagranicznego PAF, na temat pierwszego stosowanego na świecie kodu pocztowego. Ponadto zamieszczamy Bibliografię zawartości "Wielkopolskich Wiadomości Filatelistycznych" z lat 1966-1976 w opracowaniu Moniki Sobczak - Waliś. Bibliografia, obejmująca pierwszy okres ukazywania się pisma, którego wydawanie, po kilkunastu latach przerwy, wznowiono w 1994 roku, może być bardzo przydatna przy opracowywaniu historii filatelistyki regionu wielkopolskiego w dawnej strukturze organizacyjnej Polskiego Związku Filatelistów.

Kontynuujemy wykaz referatów wygłoszonych podczas Konferencji Naukowych PAF w okresie minionych dwudziestu lat. Z uwagi na określoną objętość pisma w bieżącym numerze zamieściliśmy tytuły referatów zaprezentowanych w latach 1999-2006. Kolejne opublikujemy w numerze przyszłorocznym "HBBF". Drukujemy też aktualny skład osobowy Polskiej Akademii Filatelistyki. Nieliczne zdjęcia z obrad 21. konferencji udostępnił redakcji Przemysław Drzewiecki.

Dodać należy, że niektórzy z uczestników przedstawione na konferencji referaty zamieścili już wcześniej na łamach "Filatelisty" i "Przeglądu Filatelistycznego".



Jerzy Bielawski, redaktor naczelny

Spis treści numeru:

  1. Kazimierz Sztaba, Refleksje na temat wybranych problemów działalności Polskiej Akademii Filatelistyki w latach po roku 2014
  2. Jerzy Bartke, XXI Konferencja Naukowa Polskiej Akademii Filatelistyki
  3. Jerzy Gruszczyński, Obsługa pocztowa i korespondencja Kompanii Bajończyków w Legii Cudzoziemskiej 1914-1915
  4. Jerzy Bartke, Jak wybuch I wojny światowej wpłynął na działanie poczty na ziemiach polskich
  5. Julian Auleytner, Poczta Polska w listopadzie 1918 roku
  6. Ludwik K. Malendowicz, Poczty morskie - źródło cennych walorów w eksponatach tematycznych
  7. Stanisław Walisch, Usterki moletowania form drukarskich polskich bloczków z lat 70.XX wieku
  8. Andrzej Baranowski, Dodatkowe stemple informacyjne spotykane na korespondencji jenieckiej w czasie I wojny światowej
  9. Andrzej Kłosiński, Korespondencja z ziem wschodnich w latach 1919 - 1921
  10. Andrzej Komorowski, Postgebiet Ober-Ost
  11. Zofia Żukowska, Wojny pocztowe
  12. Recenzje:
    • Jerzy Gruszczyński: BAJOŃCZYCY Polska Kompania w Legii Cudzoziemskiej 1914-1915
    • Aleksander Haraburda: Poczta w Siedlcach 1817-1997. Suplement 2
    • Aleksander Haraburda: Obozy jeńców wojennych w Siedlcach 1941-1944
    • Datowniki okolicznościowe 2002-2003 ze zbiorów własnych MPiT. Zestawił Stanisław Kwoka
    • Jan Geras: Polskie stemple pocztowe. Transport szynowy 1929-2009. Koleje Tramwaje Urządzenia
    • Jan Geras: Polskie frankatury mechaniczne. Transport szynowy
    • Jerzy Błażej Mazik: O częstochowskich pocztach lat minionych opowieści
    • Ryszard Stefaniak: Jan Paweł II Honorowy Obywatel Miasta Częstochowy
    • Ryszard Stefaniak: Ryszard Kaczorowski Honorowy Obywatel Miasta Częstochowy.
    • "Kronika 2012". Wyd. Zarząd Okręgu PZF w Bydgoszczy 2013
    • "Kronika 2013". Wyd. Zarząd Okręgu PZF w Bydgoszczy 2014
  13. Notatnik:
    • Lew Kołosow-Rybczyński, Czy naprawdę pierwszy kod pocztowy w świecie?
    • Monika Sobczak - Waliś, "Wielkopolskie Wiadomości Filatelistyczne" 1966-1976.Bibliografia zawartości
    • Wykaz referatów wygłoszonych na konferencjach PAF: 1999 - 2006

Zainteresowani mogą nabywać pismo bezpośrednio u wydawcy: PZF Okręg Pomorski, ul. Straganiarska 28/30, 80-837 Gdańsk, tel. 58 301-63-52. Dla ułatwienia kontakt: JERZY BIAŁAS, tel. kom.: 606707126, e-mail: jerzybialas@wp.pl.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij